تبدیل اسید فسفریک صنعتی به اسید فسفریک خوراکی با استفاده از مبادله گرهای یونی زئولیتی


برای اولین بار در جهان تبدیل اسید فسفریک صنعتی به خوراکی با استفاده از مبادله کننده های یونی زئولیتی وکاتیونها تحولی جدید در صنعت اسید فسفریک با روش کاملا جدید " مواد بومی ، پاک ، اقتصادی وانرژی پائین"محقق می شود

محققین ومخترعین طرح : خانم فهیمه ایرانمنش ، آقای امیر رضا وخشوری وآقای رستمعلی وفائی ( حاصل ده سال تحقیق وتلاش شبانه روزی )

اسید فسفریک دومین اسید تولیدی در جهان می باشد. این اسید به عنوان ماده اولیه در جهت تولید " مواد پاک کننده ، فرآورده های غذایی ، مواد داروئی ، مکمل غذای دام و طیور ، کود شیمیائی و تولید برخی سموم" استفاده می شود.

با توجه به اینکه اسید فسفریک مصارف خوراکی و داروئی دارد لذا باید تمامی ناخالصی آن مطابق با استانداردهای موجود کاهش داده شود.البته مهمترین ناخالصی های آن کاتیونهای فلزی است ، برای کاهش آنها در صنایع از فرایندهای پیچیده ای استفاده می شود در نتیجه اسید فسفریک :

 • عمدتا و ارداتی هستند.

 • عملیات خالص سازی ، طی چندین مرحله زمانبر انجام  می گیرد .

 • مصرف انرژی آن بالا بوده و مشکلات زیست محیطی نیز دارند.

 • هزینه مواد اولیه آن معمولا بالا می باشد .

این اختراع حاوی روشی کاملا جدید برای حذف کاتیونها جهت تولید اسید فسفریک خوراکی با استفاده از مبادله گرهای یونی بر پایه زئولیت ها می باشد که با استفاده از زئولیت های طبیعی فرآوری می شود و ناخالصی های فلزی آن مطابق استاندارد ملی 2884 کاهش می یابد در نتیجه مزایای ذیل حاصل می شود.

 • بدلیل بومی بودن مواد اولیه آن هزینه ها  ......٪ کاهش می یابد.

 • هزینه مصرف انرژی  ......٪ کاهش می یابد.

 • فرایندهای تولید سهل شده و ......٪ کاهش می یابد.

 • آلایندگی محیط زیست ندارد

تبدیل اسید فسفریک صنعتی به اسید فسفریک خوراکی با استفاده از مبادله گرهای یونی زئولیتی

چکیده :

اسید فسفریک یا اورتو فسفریک اسید یک اسید معدنی سه پروتونه می باشد این محلول مایعی بی رنگ، روشن، ویسکوز، غیر فرار و نسبتا خورنده می باشد. این اسید یکی از مهمترین اسیدهای تولیدی جهان بوده و به دلیل کاربرد بسیار گسترده جزو محصولات استراتژیک محسوب میشود. این طرح حاوی روشی جدید برای حذف الاینده ها به خصوص الاینده های کاتیونی فلزات سنگین جهت تولید اسید فسفریک خوراکی با استفاده از روش تلفیقی استخراج حلالی و پسا تصفیه توسط مبادله گرهای یونی بر پایه زئولیت ها می باشد که با استفاده از زئولیت های طبیعی فرآوری شده، ناخالصی های فلزی مطابق استاندارد ملی 2884 ایران کاهش می یابد. از مزایای این طرح میتوان به کاهش هزینه های مواد اولیه و بومی بودن آنها، کاهش مصرف انرژی، کاهش فرایندهای تولید و کاهش الایندگی محیط زیست اشاره کرد.

 

مقدمه

اسید فسفریک H3PO4  یکی از مهمترین اسیدهای تولیدی در جهان است که معمولا با درجه خلوص 85% یا 75% استفاده می شود. این اسید که از گرانبهاترین اسیدهای معدنی به شمار می آید محصولی استراتژیک بوده ودر حال حاضر جایگزین مشخصی برای آن وجود ندارد و در بسیاری از صنایع به عنوان ماده اولیه استفاده می شود .

اسید فسفریک با خلوص بالا و نمک های فسفات و پلی فسفات در طیف وسیعی از صنایع شامل شوینده ها STPP) )،آبکاری فلزات (پوشش های فسفاتی)، تصفیه آب دیگ های بخار (سختی گیری وتنظیم pH) ،تولید خمیر دندان (مواد ساینده و براق کننده) و بخش های مختلف صنایع غذایی (کارخانجات روغن نباتی ،استحصال شکر از نیشکر ،مربا ،ژله ،نوشابه سازی،فرآورده های گوشتی ،محصولات لبنی تغلیظ شده ،بیکینگ پودر) به عنوان ایجاد کننده حالت بافری ، نگهدارنده پروتئین ، کنترل کننده باکتری ها ، عامل جداکننده یون های فلزی نا مطلوب ، مکمل های غذایی ، کودهای شیمیایی و خوراک دام و طیور امولسیون سازها کاربرد فراوان دارد.سایر زمینه های به کارگیری آن که اهمیت کمتری دارد شامل نسوزها ، گل حفاری ، الیاف مصنوعی ، مواد ضد حریق ، سرامیک ، کاغذ سازی و........... است. این تنوع گسترده در بازار باعث شده است این اسید و مشتقات آن همواره جزء 5 محصول اول کشور از نظر ارزش وارداتی قرار گیرد.

 

با رشد روزافزون جمعیت، جهان نیازمند مواد غذایی بیشتری خواهد بود. از این نظر نیز نقش اسید فسفریک بعنوان یک افزاینده ی خوراکی به طیف وسیعی از محصولات غذایی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. اسید فسفریک به دو روش زیر تولید می‌شود.

1-روش حرارتی

که با حرارت دادن خاک فسفات تا دمای 1500 درجه سانتی گراد ابتدا گاز فسفر آزاد شده و سپس با اکسیداسیون و هیدراتاسیون آن ، اسید خالص تولید می شود در این روش به دلیل مصرف انرژی بسیار بالاkWh6500 به ازای هر تن P2O5  امروزه توجیه اقتصادی خود را از دست داده و در حال منسوخ شدن است.

 

2-روش مرطوب

بیش از 90درصد اسید فسفریک تولیدی در جهان به روش مرطوب تولید می شود.در این روش اسید فسفریک از واکنش مستقیم سنگ معدن با اسید سولفوریک حاصل می شود. نکته حائز اهمیت در این روش ورود ناخالصی های موجود در سنگ معدن به اسید فسفریک بوده که می توان به کاتیون های فلزی بعنوان مهمترین ناخالصی اشاره کرد. با توجه به اینکه اسید فسفریک دارای مصارف خوراکی وداروئی می باشد اسید تولید شده باید تصفیه شود.

تاکنون روشهای مختلفی برای تصفیه اسیدفسفریک و حذف کاتیونهای فلزی از آن ارائه شده است که در این روشها عمدتاً از فرآیندهای پیچیده ای استفاده می شود. هزینه مواد اولیه استفاده شده در این روش ها معمولا بالا بوده و عمدتا وارداتی می باشند . از طرفی عملیات خالص سازی طی چندین مرحله زمان بر انجام می گیرد، انرژی مصرفی این روش ها تا حدودی بالا بوده و با ایجاد گازهای گلخانه ای بیشتر مشکلات زیست محیطی نیز دارند.

در این گزارش به تبیین روشی نوین جهت حذف کاتیونها با استفاده از مبادله گرهای یونی بر پایه زئولیت ها پرداخته شده است. این طرح که به عنوان اختراع به ثبت رسیده است؛ با استفاده از زئولیتهای طبیعی فراوری شده ، نا خالصیهای فلزی را مطابق استاندارد کاهش داده و خلوص اسید تولید شده در این روش بیش از80% می باشد.

در ادامه این گزارش، فرایند کلی تصفیه اسید فسفریک صنعتی ارائه شده مرور خواهد شد. در بخش بعدی به بیان برتری های طرح پیشنهادی بر سایر طرحهای تصفیه اسید رایج در دنیا پرداخته خواهد شد.

فرایند کلی تصفیه اسید فسفریک صنعتی.

1- فیلتراسیون و تصفیه اولیه اسید فسفریک صنعتی

هدف از این مرحله تصفیه اولیه اسید می باشد و همچنین حذف مواد آلی با وزن مولکولی بالا(عامل ایجاد رنگ خاکستری یا قهوهای و بوی نامطلوب)و حذف اسید های چرب و اسید سولفونیک (عامل ایجاد کف در اسید) است.

مرحله رنگ بری و شفاف سازی به کمک خاکهای طبیعی و فراوری شده انجام می شود.

استفاده از کربن فعال پودر شده و خاک رس (بنتونیت) ترکیب شده به حذف قابل توجه مواد معدنی قابل حل و غیر قابل حل که باعث آلودگی اسید می شود کمک می کند.این جاذب ها از جاذب های دیگر مناسب تر و ارزان تر می باشند. خروجی این مرحله اسید شفاف با رنگ بسیار روشن مایل به سبز و یا زرد خواهد بود.

2-آنیون زدایی

هدف از این مرحله کاهش انیونها شامل فلوئور، کلر و سولفات با استفاده از محیط قلیایی است.این ناخالصی ها بصورت رسوب از محلول جدا می شوند.

3-کاتیون زدایی

مرحله حذف یا کاهش ناخالصیهای فلزی شامل باقی مانده آرسنیک، سرب،کادمیوم و آهن همچنین حذف دیگر ناخالصیها و رنگبری نهایی با استفاده از مخلوط حلال ها انجام می شود. مرحله استخراج حلالی به صورت موازی در چند ستون به طور همزمان انجام خواهد شد.

در این مرحله اسید و حلال در جهت عکس وارد ستون شده و پس از میکس ، به حال خود رها شده تا دو فاز تشکیل گردد. فاز آلی حاوی اسید از بالای برج به ستون "بک واش" منتقل شده و از طرفی آب وارد ستون می شود در این مرحله اسید وارد فاز آبی می گردد و فاز آلی جهت احیا مجدد وارد چرخه احیا می شود. برای خالص سازی بیشتر استخراج اسید فسفریک چندین مرحله به صورت برگشتی انجام می شود. در ستون اول استخراج ، آلودگی های عمده شامل باقی مانده سلیس ، فسفات های فلزی، سنگ گچ ، عوامل رنگی و دیگر ناخالصی ها به صورت رسوب ومحلول در فاز آبی باقی می مانند و اسید فسفریک به فاز آلی منتقل می شود. خروجی این مرحله اسید تصفیه شده و رقیق شده می باشد.

4-تصفیه نهایی یا پسا تصفیه

شامل تماس اسید استخراج شده با زئولیت های فرآوری شده می باشد. در این مرحله تمام ناخالصی های اسید به ویژه ناخالصی های فلزی از اسید جدا می شوند. در این طرح از زئولیتهای طبیعی فرآوری شده استفاده شده است. در برخی موارد میتوان جهت کارایی بیشتر از زئولیتهای سنتزی با ساختار تغییر یافته استفاده نمود که کاملا بستگی به میزان آلاینده ها دارد.

5-تغلیظ سازی اسید

مرحله کریستالیزاسیون و خالص سازی نهایی با آبگیری از اسید با حرارت دادن تحت خلا انجام می شود.

اسید حاصل مطابق استاندارد زیر تصفیه شده است.

 TECHNICAL   CONDITIONS                                                            Type 85

 

Specification                                                          Typical analysis

85,0

84,0-86,0

%

H3PO4 content

61,5

60,9-62,3

%

P2O5 content

0,1

max.0,5

(ppm)

As

<10

max.10

(ppm)

Fe

<10

max.10

(ppm)

Cl

5

max.10

(ppm)

F

1

max.3

(ppm)

Pb

<1

max.1

(ppm)

Zn

<3

max.5

(ppm)

Zn+Cu

<<1

max.1

(ppm)

Hg

<50

max.50

(ppm)

Sulphates

<10

max.10

(ppm)

Heavy metals as Pb

 

 

ویژگی ها و مزایای طرح پیشنهادی

- کاهش هزینه های مواد اولیه

واردات مواد اولیه همواره باعث افزایش هزینه های تولید می شود. در سالهای اخیر ، وجود تحریمهای ظالمانه به عنوان عاملی تشدید کننده باعث شده است واردات مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید اسیدفسفریک خوراکی بیش از پیش با مشکل مواجه شود .

 این طرح با تکیه بر مواد اولیه بومی و کاملا در دسترس ، ضمن کاهش قابل ملاحظه هزینه های تولید، کشور را از واردات مواد اولیه گران قیمت بی نیاز نموده و در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، تأثیر تحریمها را در این زمینه به حداقل رسانیده است.از آنجا که فرایند طراحی شده به طور کامل ابداعی بوده و به صورت بنیادی با فرایند های موسوم در دنیا متفاوت است ، زمینه دست یابی کشور به خودکفایی در تولید این محصول فراهم شده است.

-  حلال مناسب

حلال مورد استفاده باید توانایی ایجاد دو فاز غیر قابل امتزاج را داشته باشد به نحوی که یک فاز غنی از اسید و دیگری محتوی نا خالصی ها باشد .

حلال های استفاده شده در این روش در پتروشیمی های داخلی تولید می شود. حلال موقع استخراج به حرارت نیاز نداشته و با اسید واکنش نمی دهد. این حلال سمی نبوده و در استخراج ناخالصی ها کارایی بسیار بالایی دارد.

- کاهش مصرف انرژی  

از آنجا که کار استخراج در دمای محیط صورت می پذیرد، مصرف انرژی در این فرایند در پائین ترین سطح ممکن قرار دارد .

- کاهش فرآیند‌های تولید

در این روش تعداد ستون های استخراج کاهش داده شده و طوری این ستون ها طراحی شده اند که طی چند مرحله  بیشترین و بهترین استخراج را داشته باشند .

- کاهش آلایندگی محیط زیست

استفاده از حلال های آلی مشکلات زیست محیطی و بهداشتی را درپی دارد. در این طرح سعی شده تا با بازیافت حلال استفاده شده آنرا دوباره وارد چرخه تولید نمود. از آنجا که در این روش جدید  از حرارت استفاده نمی شود، بر خلاف روش های مرطوب متداول با مسائلی از جمله تولید گاز های سمی و گل خانه ای مواجه نیستیم.

نتیجه گیری:

اغلب روش های استخراج  اسید با حلال به تنهایی برای کاهش مطلوب ناخالصی ها کافی نیست و از روش های دیگر نیز به عنوان مکمل آن استفاده می شود . تبادل یون یک فرایند شناخته شده است ،ولی به دلیل محدودیت های خاص انها در انجام مراحل تصفیه از جمله : غلظت بالای اسید و خورندگی ان ،قیمت بالای رزین ها،عمر محدود انها،رسوب سولفات ها بر روی انها، حجم بسیار زیاد آب شستشو که علاوه بر مشکل تامین آب ،امکان دفع پساب اسیدی حاصل نیز وجود ندارد بااستفاده از زئولیت این مشکلات وجود ندارد.

از دیگر مزایای این طرح خلوص بالای اسید فسفریک خوراکی (بالای80%) تولید شده می باشد و مقدار ناخالصی های موجود طبق استاندارد های جهانی می باشد.

با توجه به اینکه اسید فسفریک دارای مصارف خوراکی و داروئی می باشد لذا باید تمامی ناخالصی آن به مقدار استاندارد کاهش داده شود. به عنوان مثال مقدار استاندارد ناخالصی های موجود در فسفریک اسید مصرفی در تولید کودهای شیمیائی به ترتیب برای فلوئور حداکثر 1000پی پی ام ، برای کادمیم و سرب حداکثر 5پی پی ام  و برای منیزیم حداکثر 1000پی پی ام می باشد.

همچنین این مقادیر برای اسید فسفریک خوراکی به ترتیب برابر سرب 3پی پی ام ، آرسنیک 5/. پی پی ام ، فلزات سنگین بر اساس سرب 10 پی پی ام ، فلوئور10پی پی ام می باشد.

اسید فسفریک نوع غذایی در ایران به روش حرارتی  توسط مجتمع شهید زین الدین وابسته به صنایع دفاع (با ظرفیت 5000 تن در سال) تولید شده و به مصرف نوشابه سازی ها می رسد و بقیه نیاز کشور از طریق واردات  از کشورهای نظیر آلمان ،چین، کره،تونس،مراکش،امارات متحده عربی،ترکیه،اتریش و هلند تامین می شوند.

در نهایت این طرح به دلایل ذکر شده (انتخاب حلال مناسب، استفاده از مبادله گرهای زئولیتی، عدم اعمال دماهای بالا و غیره) میتواند جایگزین مناسبی برای طرحهای تولید اسید فسفریک خوراکی رایج باشد.

اعضاء تیم تحقیقاتی : دکتر امیر رضا وخشوری ، خانم فهیمه ایرانمنش و رستمعلی وفائی 

پست الکترونیکی :tjsic@yahoo.com

Transformation of industrial Phosphoric acid to edible phosphoric acid through Ion exchanger underlying zeolite

 

Phosphoric acid or Ortho-phosphoric is a three-protonated mineral acid.  This liquid solution is colorless, clear, viscous, non-volatile and relatively corrosive. This acid is one of the most important acids produced in the world that is taken into account as one of the strategic goods due to the widespread use. In this study, this plan contains a new method for removing pollutants, especially heavy metals pollutants cation in order to produce edible Phosphoric acid using a combination of solvent extraction and post-purification by ion exchange node underlying processed natural zeolite in which metal impurities are reduced in accordance with the national standard of Iran in 1384. The benefits of this design can reduce the cost of raw materials, energy consumption, production processes and environmental pollution.

Introduction

Phosphoric acid H3PO4 is one of the most productive acids in the world that is commonly used with the purity of 85% or 75%. This acid is one of the most valuable mineral acids and strategic products and is used in many industries as raw material. High purity phosphoric acid and phosphate salts and polyphosphate are employed in a range of industries, including detergents STPP), plating (coating phosphate), Boiler water treatment (softening adjust pH), the production of toothpaste (abrasives and balms) and various sectors of the food industry (factories, vegetable oil, sugar production from cane sugar, jam, jelly, beverage, meat products, products condensed milk, baking powder), as buffer, preservative-protein, bacteria control, separation of undesirable metal ions, dietary supplements, fertilizers and animal feed, and oil based paints. It is less important in other areas of the application that includes refractories, drilling mud, synthetic fibers, flame retardant materials, ceramics, paper making, etc. The wide variation in the market has caused the acid and its derivatives to be used among the first five countries in terms of the value of the imported product.

With increasing population growth, the world needs more food. In this respect, the role of phosphoric acid as a food additive in a wide range of food products is more taken into consideration. Phosphoric acid is produced in two ways:

 1. Thermal method

By heating rock phosphate to a temperature of 1500 ° C, the gas-P is released and then pure acid is produced by oxidation and hydration. Since energy consumption is very high kWh6500 per ton P2O5, the economic feasibility is abolishing and is getting obsolete.

 1. Wet method

Over 90% of world production of phosphoric acid is through wet process. In this way phosphoric acid is obtained through direct reaction of ore with sulfuric acid. Importantly, in method impurities in the ore enter into the phosphoric acid. These impurities can be regarded as metal cations. Given the fact the phosphoric acid is an edible acid, it should be filtered.

Up to now, there have been several methods for phosphoric acid purification and removal of metal cations that include complex processes. Cost of raw materials is very high and they are mainly imported. The purification process is done during several periods of time involving high energy consumption and environmental problems due to greenhouse gases. The report explores new method for removal of cations using ion exchange on the zeolite sensors. This invented design could use natural zeolites to reduce the metallic non-purity. In this way, purity of produced acid is more than 80%.

In this report, the overall process involved in phosphoric acid purification will be reviewed. In the next section, the superiority of the proposed projects over other projects conducted in the world will be the discussed.

The whole process of industrial phosphoric acid purification

 1. Initial filtration and purification of industrial phosphoric acid

The purpose of this phase is the initial acid purification and removal of organic substances with high molecular weight (cause gray or brown and smells bad) and removal fatty acids and sulfonic acid (foaming agent in acid). Bleaching and transparency is done through natural processed soils.

The use of activated carbon powder and clay (bentonite) is combined to remove considerable soluble and insoluble minerals that cause acid pollution.

The adsorbent desiccants are more appropriate and cheaper. The output of this stage is transparent acid colors which will be very bright greenish or yellow.

 

 1. Anion de

The purpose of this step is to reduce the anion including fluorine, chlorine and sulphate deposits using an alkaline environment. These impurities are separated from the solution.

 1. Cation de

The elimination or reduction of remaining metal impurities, including arsenic, lead, cadmium and iron, as well as other impurities are removed and the final bleaching is performed using solvent mixture. Solvent extraction process is simultaneously performed on multiple columns.

At this stage, acid and solvent are in the opposite direction in a column. After mixing, the two phases are left to form their own phases. The organic phase containing the acid from the top enters into the tower column "backwash", then waters also moved into this column.  At this stage the acid enters into the aqueous phase and an organic phase is restored into the cycle. For further purification of phosphoric acid extraction, some returns steps are performed. When the first column is extracted, the remaining including metal phosphate, gypsum, color agents and other impurities stay in the aqueous phase and the phosphoric acid is transferred into organic phase. The output of this stage is purified and diluted acid.

 1. Final purification

This phase includes the reaction of extracted acid with processed zeolite. At this stage, all acid impurities, especially metal impurities are separated from the acid. In the method, processed natural zeolite is used. In some cases, it can be modified for more efficient use of zeolites synthesized with a structure that is completely dependent on the amount of pollutants.

 1. concentration acid

The final stage is carried including crystallization and purification of the acid through heating under vacuum dewatering.

The resulting acid is treated in accordance with the following standard:

TECHNICAL   CONDITIONS                                                            Type 85

 

Specification                                                          Typical analysis

85,0

84,0-86,0

%

H3PO4 content

61,5

60,9-62,3

%

P2O5 content

0,1

max.0,5

(ppm)

As

<10

max.10

(ppm)

Fe

<10

max.10

(ppm)

Cl

5

max.10

(ppm)

F

1

max.3

(ppm)

Pb

<1

max.1

(ppm)

Zn

<3

max.5

(ppm)

Zn+Cu

<<1

max.1

(ppm)

Hg

<50

max.50

(ppm)

Sulphates

<10

max.10

(ppm)

Heavy metals as Pb

Features and benefits of the proposal

- Reduction in the cost of raw materials

Imports of raw materials has increased the cost of production. In recent years, the existence of oppressive sanctions as an aggravating factor has caused the import of raw materials needed to produce edible phosphoric acid to be more difficult. The plan relies on local raw materials and fully accessible which substantially reduces production costs, eliminates the need of importing of raw materials and consequently implements economic policy of resistance and minimizes the impact of sanctions on the field. Since this process is completely innovative and fundamentally differs from the methods in the world, areas of the country to achieve self-sufficiency in the production of this product has been provided.

Suitable solvent

The used solvent must have the ability to create two immiscible phases so that a phase includes acid and other has impurities. The used solvents are produced in domestic petrochemical method. This solvent extraction does not require heat and does not react with the acid. This was not toxic and has high efficiency in impurities extraction.  

Reducing energy consumption

Since the extraction is carried out at ambient temperature, energy consumption in this process is at the lowest possible level.

Reducing production processes

The extraction method reduced the number of columns and these columns are designed so that the multi-stage extraction have the highest and best.

Reducing environmental pollution

The use of organic solvents has environmental problems and health implications. The solvent used in this project is tried to be recycled into the production cycle. Since in this new method heating is not used, unlike the conventional wet method, such matters toxic and greenhouse gas emissions are not met.

Conclusion:

Most acid solvent extraction method is not enough to reduce impurities, so complementary methods should be used. Ion exchange is a well-known process, but because of the limitations of their specific purification process including high concentrations of acid and corrosive, the price of resins, their limited life, sulfate deposits on them, the high volume of washing water in addition to the problem of water supply, wastewater disposal acidic is not feasible, while with the use of zeolite, this problem does not exist.

Another advantage of this plan is production of edible high purity phosphoric (over 80%) and the amount of impurities which is in accordance with international standards.

Given that the phosphoric acid has an edible and medicinal uses all impurities should be reduced to the standard value. For example, the standard amount of impurities in the phosphoric acid used in the production of fluorine chemical fertilizers is a maximum of 1000 ppm, for cadmium and plumbum is 5 ppm and 1000 ppm for magnesium. Likewise, these amounts for edible phosphoric acid are 3 ppm of lead, arsenic 5 / ppm, 10 ppm heavy metals based on lead, and 10 ppm of fluorine. Edible Phosphoric acid is generated through heat by Zinedine dependent on the defense industry (with a capacity of 5,000 tons per year) and consumed for soft drinks. Other needs are met through imports from countries such as Germany, China, Korea, Tunisia, Morocco, the United Arabic Emirates, Turkey, Austria and the Netherlands funded. Finally, the proposal for the reasons mentioned (select appropriate solvent, using nodal exchange zeolite, lack of exercise, high temperatures etc.) can be a good alternative to current phosphoric acid production plans.

Appendix 1: A schematic process phosphoric acid purification

Raffinate Treatment

Solvent Regeneration

Solvent Storage

Raffinate

(To be recycled)

Waste Water

Neutralization

انعکاس اخبار در رسانه ها :        .

خبرگزاری اقتصاد ایران

خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا"

صدا وسیمای آذربایجانشرقی

پایگاه خبری روانشناسی وسلامت " میگنا "

باشگاه خبرنگاران جوان

روزنامه کیهان

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ایرنا

وفائی بلگفا

شبکه خبر خبرگزاری فارسی

خبرگزاری طبیب پرس

میهن بلاگ

شبکه جوان

چین سنگ شکن صنعت

خبرگزاری  سفارت جمهوری اسلامی ایران سانتیاگو

پایگاه خبری ارش نیوز

خبرنامه دانشجویان ایران

کانون فرهنگی آموزشی " قلمچی"

سایت خبری رایان پلیمر

سازمان بسیج علمی ، پژوهشی وفنآوری  استان فارس

خبرگزاری واضح